Etets, helyes tplls
Mivel,hogyanmikor etetsd a malacod
Etets
A tengerimalacok tpllsnak kialaktsakor figyelembe kell vennnk adottsgaikat s az ebbl fakad ignyeiket. Csak ezek ismeretben llthatunk ssze a fajnak megfelel, egszsges letet biztost trendet. A tengerimalacoknak 4 metsz- s 16 rlfoguk van. A fogak folyamatosan nnek, meglehetsen gyorsan, hetente 1,2 - 1,5 millimternyit. Tejfogaik mg az embrionlis letben, a vemhessg 43-49. napjn vltdnak, vagyis az jszltt malacoknak mr maradand fogaik vannak! Az emsztrendszer tszr olyan hossz, mint a teljes testhossz. A tpllk teht nagyon hossz utat tesz meg a szervezetben. A gyomor egykamrs, nagyon vkony fal. Emiatt a gyenge gyomorfal miatt llataink nem tudnak hnyni. A gyomor trfogata 20-30 ml. A kis befogadkpessg miatt a tengerimalacok szinte folyamatosan esznek, ez akr napi 60-80 kis tkezst jelent. A cellulzt a vastagbl baktriumflrja bontja le, ehhez viszonylag magas pH-rtk szksges. A magas cukor- s kemnyttartalm trend miatt a pH 8-9-rl 5-6-ra cskken, ettl elpusztulnak a cellulzt bont baktriumok, s ms, kros baktriumok, pl. coli szaporodnak el. A nem megfelel antibiotikum adagolsa is ugyanezt okozza. A vgblben specilis blsr is keletkezik, ez az ssz-blsrmennyisg kb. 30%-a. Ez a vastagblen vltozatlanul halad t, s tvozsa utn az llat rgs nlkl lenyeli. Baktriumokbl, fehrjkbl s vitaminokbl ll, llatainknak szksgk van r a megfelel egszsgi llapot rdekben. A tengerimalacok nem kpesek C-vitamint ellltani. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy ezt a vitamint tpllkuknak tartalmaznia kell. A szksges mennyisg kb. 10 mg/ttkg naponta.
Vz
Vizet folyamatosan kell biztostanunk. Legalbb naponta adjunk llatainknak friss vizet, nagy melegben lehetleg tbbszr is. A vzhez knnyen adagolhatunk az ignyeknek megfelel kiegsztket is, pl. C-vitamint, kombinlt vitamin-ksztmnyeket, vagy szksg esetn gygyszereket. Az ilyen tpllk-kiegsztket azonban csak llatorvosi felgyelet mellett alkalmazzuk!
Szna
A vz mellett a szna az, aminek mindig a malacok eltt kell lennie. Friss, por- s szennyezdsektl mentes sznt vsroljunk. Mr sok dszllat-boltban rendszeresen kaphat, de vidki piacokon nagyobb mennyisget olcsbban is beszerezhetnk, ha a trolsra megfelel hely ll rendelkezsnkre. A szna klnsen fontos, az egyb tpllkoktl fggetlenl (!) folyamatosan legyen az llatok eltt: ez az az elesg, amit egsz nap "legelhetnek", teht elfoglaljk vele magukat. Egyrszt megfelel emsztskhz nlklzhetetlen a kielgt rosttartalom, msrszt a folyamatosan nv fogak koptatsban jtszik fontos szerepet. A szna rgsa nem csak a metszfogakat koptatja, de a htul l rlfogakat munkra kszteti. Az ltalnosan hasznlt magkeverk sem erre, sem trendi hatst tekintve nem megfelel, teht NEM ptolja a sznt. A npszer szrazkenyr, az zletekben kaphat sokfle "fogkoptat" termk s a szna-granultum is csak a metszfogak kopst segti el, mert a leharapott apr szemcskkel a htuls fogaknak mr nincs dolguk. A szna hinya ltal okozott legfontosabb problmk: - a blrendszer kros llapota, blgyullads, tkletlen emszts, s az ebbl ered pusztuls, - tlntt fogak (klnsen a htuls fogak kros nvekedse nehezen szrevehet s korriglhat!), - nagyszm vemhessgi toxikzisos eset (a nstnyek az ells krli idben - gyakran a klykkkel egytt - elpusztulnak), - tl nagy vagy ppen tl kis testsllyal szletett klykk, - magas klykhalandsg, - elhzs, - alacsony tlagletkor. Megjegyzend, hogy a sznahinyos trend kvetkezmnyei tbbnyire csak nhny hnap utn jelentkeznek. Nagyon sok tengerimalac pusztul el fiatalon "minden jel nlkl". Az esetek tbbsgben az emsztrendszer kros llapotai llnak a httrben.
Magkeverk
Rgcslknak kszlt, gabonaflkbl ll keverket minden szakzletben vsrolhatunk, ez azonban egy az egyben nem megfelel tengerimalacaink tpllsra. A tengerimalacok alapveten nem magevk, mint pldul az aranyhrcsg, trendjkben inkbb a zldflk legyenek a meghatrozk. Ha mgis magkeverket vlasztunk, az dnten zabbl, lehetleg hntolt zabbl lljon, ehhez keverjnk kevs bzt, kukorict (max. 10%) s napraforgt (max. 5%). A tlsgosan magas fehrje- s zsrtartalm magkeverk (pl. tl sok kukorica) rendszeres fogyasztsa mj- s veseproblmkat okozhat, ezekre klnsen a vemhes nstnyek hajlamosak. Clszer, ha az ilyen szrazelesg nincs folyamatosan az llatok eltt, inkbb hetente csak hrom-ngy alkalommal knljuk meg ket, s hagyjuk elttk nhny rra.
Tpok
A rgcslk szmra gyrtott tprudak nvnyekbl s egyb kiegsztkbl (pl. vitaminok, svnyi anyagok) kszlnek. A tengerimalacok szmra ellltott tpokat magas rosttartalom, s viszonylag alacsony zsr- s fehrjetartalom jellemzi. C-vitamin tartalmukat is llataink ignyeinek megfelelen lltottk be, s gondoskodtak annak tartssgrl is. Ha csak tehetjk, szrazelesgknt leginkbb ilyet hasznljunk. Legynk vatosak a ms fajok szmra ksztett tpokkal, hiszen az eltr ignyeknek megfelelen valsznleg az sszettelk sem megfelel. Megfelel C-vitamin kiegsztssel a nyltpok nmelyike alkalmas lehet tengerimalacok etetsre, de ne a haszonllatok (hznyulak) szmra kszltek kzl vlasszunk: Ezeket rvidtv etetsre, nem pedig hossz, egszsges letre terveztk. Sohase vegynk n, "gygyszerezett" nyltpot, ez llataink pusztulst okozhatja. Ha nem ismerjk a nyltp sszettelt, inkbb hagyjuk ki llataink trendjbl.
Egyb elesgek
Esetenknt egy kis csemegvel is meglephetjk kedvencnket. Szmtalan kekszet, rgrudat, pasztillt lehet kapni, melyeket kifejezetten kisrgcslk rszre gyrtanak. Tancsos tnzni a csomagolson feltntetett nyersanyaglistt, s ha a termk hizlalna, csak mdjval etessk. Sok falatka leginkbb tejtermkekbl, cukrokbl, vagy mzzel kszl, ezek nem alkalmasak tengerimalacok szmra.
Zldsgek s gymlcsk
A zldelesgek vitaminokat, svnyi anyagokat, enzimeket s rostokat biztostanak. Naponta pldul ktszer adjunk zldsget vagy gymlcst llatainknak. Mindig mossuk meg, s trljk szrazra. Egy etetskor csak egyfle zldet adjunk, ezzel meg lehet elzni, hogy llataink vlogassanak, s vgl csak egy vagy kt flt - a kedvenceiket - legyenek hajlandk megenni.
A gymlcsk kzl adhatunk pldul almt, krtt, kivit, dinnyt, epret, mlnt, barackot, narancsot, mandarint, bannt (hj nlkl), szlt. Etethet zldsgek: srgarpa (zlddel egytt), paprika, paradicsom, cukkni, ckla, kukoricalevl, brokkoli, articska, deskmny, petrezselyem, spent, knai kel. A kertben szedhetnk fvet, tykhrt, gyermeklncfvet, s egyb kerti gyomokat, fszernvnyeket (pl. lhere, bazsalikom, kapor, zslya, mezei sska, zszsa). Vigyzzunk, nehogy mrgez nvnyeket gyjtsnk. rdemes a nvnyhatroz knyveket forgatni, s beazonostani az ismeretlen fajokat. Nagyobb mennyisgben veszlyes lehet a kposzta, s a felfvdst okoz nvnyek is.
Hasmens Hasmenst tbbnyire a nem megfelel zldelesg okoz. A hnys kpessge hjn csak gy tud a szervezet megszabadulni a nem oda val anyagoktl. Brmilyen jdonsgot adunk, els alkalommal mindig csak kicsi legyen az adag. Figyeljk, nem lesz-e utna lgyabb a blsr. Ha a blsr kiss puhbb, de nem folys v. klnsen bzs, s az llat normlisan viselkedik (eszik, iszik, reagl az emberre, rdekli az elesg s a krnyezete), elg ditra fogni: egy vagy kt napig csak sznt kapjon (s termszetesen vizet), utna szrazelesget is, majd 5 nap utn kevs alma, rpa, azutn szoksos zldelesg is adhat mr. Kzben figyeljk, iszik-e eleget! A tengerimalacok hamar ki tudnak szradni, sokszor egy enyhbb betegsg mellet is ez okozza pusztulsukat. Ha az llat levert, azonnal forduljunk orvoshoz! Az llatorvosnl kedvencnk valsznleg infzit, grcsold gygyszert, blflra-stabilizlt, fertzs gyanja esetn pedig antibiotikumot is fog kapni. Ditn kell tartanunk, s kvetni az orvos egyb utastsait is. Itatsrl se feledkezznk meg!
|