Sanyax
Sanyax
Fmen
 
Hello!
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Do not smoke! Thanks!

Do not smoke! Rauchen verboten! Krem ne szivarozzon!

 
Barti honlapok
 
Boldog nvnapot!
 
Tikk-Takk
 
Don't copy!
 
Egrkvet
 
Tzijtk
 
Cursor
 
Hallgasd a Radio Deejay-t!
 
Nzd a Radio Deejay-t TV-n
 
Bvebben a Tengerimalacokrl
Bvebben a Tengerimalacokrl : Elhelyezs,tartsi krdsek

Elhelyezs,tartsi krdsek

Hogy tartsd, hova helyezd a malacod.

Elhelyezs, tartsi krdsek

 

A szobahmrsklet tkletesen megfelel tengerimalacaink tartsra. Legjobban 16-20 fokon rzik magukat. A malacok frhelye a laks egy huzatmentes, vilgos pontjn lljon, de ne rje kzvetlen napfny. Csendes, de ne a csald lettl teljesen elzrt helyet keressnk. A tengerimalacnak biztonsgrzetet ad, ha helye nincs tl alacsonyan, ezrt ha lehet, legalbb egymteres magassgban prbljuk elhelyezni.
A malacok rszre az zletek vegterrriumokat s ketreceket knlnak.

 

Ketrec

A ketrecek manyag tlcbl s fmrcsbl llnak. Knny kezelni ket, a rcs lepattinthat (manyag kapcsok rgztik), a tlct egyszer tiszttani. Mieltt megvesszk a ketrecet, ellenrizzk, hogy az ajtk megfelel mretek, s j helyen vannak-e. Kvlrl knnyen el kell majd rnnk az etett, az itatt, s az llatokat knnyedn ki- s be kell tudni helyeznnk. J, ha sznarcs is tartozik a felszerelshez. A sznarcsot a ketrec rcsra bellrl kell felakasztani, s egy sznakteget belehelyezni. Az llatok innen falatozhatnak, nem tapossk ssze sznjukat. A sznarcs kivl a nagyobb darabokbl ll zldelesg elhelyezsre is.
Ellenrizzk, hogy a manyagtlca pereme elg magas, legalbb 10 cm-es legyen. A malacok mozgsukkal almot s elesget szrnak ki, az ennl alacsonyabb perem mellett ez folyamatos problma lenne.

 

vegterrrium

A legtbb dszllat-bolt knl alacsonyabb oldal, vegbl kszlt frhelyeket. Nagy elnyk, hogy jl ltszik a bennk tartott llat, nem zavarja rcs a szemllt. Nem tl drgk, mretre is rendelhetk, gy az otthonunk adottsgainak legmegfelelbb mrett vsrolhatjuk. Htrnyuk, hogy nehezen mozgathatk s trkenyek, gy tiszttsuk nehzkes lehet. Egybknt knnyen tisztn tarthatk s ferttlenthetk. A malacok sem tudnak bellk almot s tpllkot kiszrni.
Az vegterrrium oldala legalbb 25 cm magas legyen. Ennl viszont ne kszttessnk jval magasabb oldalfal zrt frhelyet, mert a szellzs problematikus lesz. A vizeletbl prolg gzok megrekednek a terrrium als rtegeiben - ppen ott, ahol llataink tartzkodnak.
Az vegterrrium ellen szl legfbb rv mgis az, hogy malacaink a krnyezettl elszigetelve lnek bennk. Az vegfal szmukra nem "tlthat", gy minden inger fellrl ri ket, amitl sokkal ijedsebbek lesznek, mint a rcsos frhelyen tartott trsaik. Nehezebben integrldnak a krnyezet letbe, s letk is sokkal unalmasabban telik. Terrriumokat egyms mell tve sem tudnak a "szomszdok" kommuniklni, mint a ketrecekben.

Magunk is barkcsolhatunk tengerimalac-frhelyet, vagy akr asztalossal is kszttethetnk megfelelt. Akr egy rgi btort, polcot is t lehet alaktani. Ebben az esetben a mretet nem korltozza az zletek vlasztka, s fantzinkra hagyatkozhatunk. A faanyagot viszont megfelelen szigetelni kell, az aljt s az oldalakat nhny centimteres magassgig bellrl bortsuk vzhatlan s knnyen tisztthat anyaggal, pldul linleummal. Ebben az esetben a vizelet s a nedves tpllk nem kezdi ki a ft.
A frhely kivlasztsnl tartsuk szem eltt, hogy tl nagy hely nem ltezik! Krlmnyeinkhez kpest mindig a legnagyobb otthont vlasszuk kedvencnknek. Sokan azt hiszik, hogy a tengerimalacok nem ignylik a mozgst, hiszen egsz nap egyhelyben lnek. Tnyleg nem sokat mozognak, de csak ha akkora helyre vannak bezsfolva, ahol megfordulni is alig tudnak! Ha nem mozognak, annak a kis terlet vagy az unalom az oka.
A tengerimalacok frhelye legalbb 80-100 cm hossz legyen, ez kt llatnak elegend. A boltokban sajnos sokszor olyan terrriumot vagy ketrecet knlnak, ami tlsgosan kicsi ahhoz, hogy egy felntt tengerimalacnak otthont adjon. rdemes alaposabban felderteni a lehetsgeket, mieltt vlasztunk.

 

Felszerelsek

Itat

A tengerimalacoknak, ugyangy mint a legtbb llatnak, ivvzre van szksgk. Folyamatosan legyen elttk vz, hogy brmikor ihassanak. Ha tlban adjuk a vizet, olyan tlat vlasszunk, ami nehz, pldul fm vagy kermia, hogy llataink ne tudjk fellkni. A tengerimalacok azonban rendetlen llatok, gy hamarosan alom, tp, zldsgek, s a legklnflbb dolgok fognak a vizestlba kerlni. Ezt csak gy kerlhetjk el, ha nitiatt hasznlunk. Az nitat manyag vagy veg tartly, amibl llataink kis csvn keresztl tudnak inni. Hasznlatt minden problma nlkl megtanuljk, mr a nhny napos klykk is sorban llnak anyjuk utn az itatnl! A legfontosabb, hogy az nitat ne cspgjn (ez sajnos gyakori konstrukcis hiba!). Krjk meg az eladt, mutassa meg hasznlatt, s ellenrizzk a cspgst! A ketrecben gy helyezzk el, hogy a malacoknak fel kelljen emelni a fejket, ha inni akarnak. Ha klykk vannak, termszetesen az mretkhz lltsuk be!

 

Etet

Etetnek szintn prbljunk meg feldnthetetlen tlat hasznlni, br a tengerimalacok igen tallkonyak, ha az elesg kiszrsrl van sz. Ma mr remek kismret kutya- s macskatlakat lehet kapni manyagbl. Ha mnikus rgcsl kedvencnk, inkbb egy kicsi rozsdamentes fmtlat vagy kermia-etett vsroljunk szmra. Nagyon praktikusak a tmr vegbl kszlt, nehz hamutlak is.
Lehetleg ne vegynk dupla-tlakat: ezek kt mlyedssel rendelkeznek, egyik a vznek, msik a tpnak. Nem praktikusak; gondoljuk csak el: a vizet valsznleg sokkal gyakrabban kell cserlni, mint a tpot utntlteni, ekkor pedig feleslegesen ki kell szrnunk azt is. Msrszt knnyen vz kerlhet az elesgre, s tpdarabok hullanak majd a vzbe.

 

Sznarcs

Nem kell felttlenl, a tengerimalacok szeretnek a sznban turklni s belefekdni. Elg, ha egyszeren egy nagy csomval helyeznk be hozzjuk. A szennyezdtt sznt persze ki kell cserlni. Ha hosszszr llatokat tartunk, rendszeresen ellenrizzk a szrzetet, s tvoltsuk el az esetleg beleakadt sznadarabkkat.

 

Alom

Alomknt legtbben faforgcsot hasznlnak, pedig ms megolds is knlkozik. Jl bevlt a macskaalmok hasznlata. A macskaalom apr szem svnyi ksztmny, kivl nedvszv s szagtalant. 2-3 cm-es rtegben tegyk a terrrium vagy a tlca aljra. A vsrlsnl tjkozdjunk; ma mr szmtalan macskaalom kaphat, sokfle minsgben. Olyat vlasszunk, ami csomsodik, s nem porol. A csomsods azt jelenti, hogy nedvessg hatsra a szemek csomkk llnak ssze, majd kiszradnak, nem pedig egyfajta massza keletkezik, mint az olcsbb almok esetben. A csomkat azutn knny eltvoltani az alombl, nem marad htra nedvessg. A poros macskaalom gyenge minsg, a szll por rtelepszik a terrrium vegre, az llat szrre, s egyeltaln mindenre a laksban.
A macskaalmot nem kell srn cserlni, de ellenrizzk naponta, s a csomkat tvoltsuk el.
A macskaalom tetejre az llatok knyelme rdekben szrjunk egy vkony rteg faforgcsot, ezt mindig cserljk, ha beszennyezdtt.
Termszetesen a faforgcs is j megolds, de itt is gyeljnk arra, hogy minl kevsb poroljon.

Jl bevltak a klnfle nvnyi rszekbl, pl. kukoricbl kszlt almok is.
Ha j vagy ismeretlen almot hasznlunk, kezdetben ellenrizzk, mennyire nedvszv, s a tapasztalatok alapjn dntsk el, milyen srn szorul majd cserre. Azt is figyeljk, hogy esetleg nem fogyaszt-e belle kedvencnk tl sokat. Ez fleg a termszetes, nvnyi rszekbl vagy paprbl kszlt almok esetben okozhat gondot.

Nem tancsos kizrlag sznt vagy szalmt alomknt hasznlni. Ezek az anyagok nem szvjk be kell mrtkben a nedvessget, s szagmegktsk sem megfelel. A hosszszr llatok szrbe is knnyen beleakadnak.

jsgpaprt is szoktak mg hasznlni, de ezt legfeljebb az alom al tegyk alttnek, s csak akkor, ha llataink nem hajlamosak arra, hogy kikaparjk s sszergjk. Hasznlata megknnyti s meggyorstja majd az elhasznldott alom eltvoltst.

Nincs ltalnos szably arra, hogy milyen gyakran kell az almot cserlni. Mindig a frhely nagysga s az llatok ltszma a meghatroz. ltalban elegend a heti csere, de figyeljk llataink helyt, s ha nedvessget tapasztalunk, jtsuk fel az almot.

 

Egyb berendezsi trgyak

Fadarabokkal, fagakkal, alacsony (4-5 cm magas) faemelvnyekkel tehetjk vltozatoss llataink frhelyt. Sok malac - fleg a klykk - szeretik a kisebb alagutakat, csveket is, s szvesen bujklnak, kergetznek bennk. Fbl, ersebb manyagbl s kermibl kszlt trgyakbl vlogathatunk, de akr vastag kartonpaprbl is kszthetnk megfeleleket. Ha vemhes nstny is van a csapatban, vigyzzunk arra, nehogy beszoruljon egy ilyen jtkba, vagy egy msik, ppen ugyanoda beszalad llat nyomja meg vletlenl. Ha ktsgnk van, inkbb vegyk ki a bujklkat.

Szimpatikus megoldsnak tnik a hzik is, mert az llatok szeretnek elbjni bennk. A frissen vsrolt klyknek mgsem rdemes hzat betenni, mert felteheten egsz idejt abban fogja tlteni, s sokkal nehezebben szokja meg helyt s a csald mozgst is. Amint kiss megszeldlt, vehetnk neki bvhelyet. A hz akkora legyen, hogy abban egy kifejlett tengerimalac is knyelmesen meg tudjon fordulni. Ha tbb llat van egy helyen, mindegyiket lssuk el kuckval. Gondoljunk arra is, hogy egy ell nstnynek knnyen problmi addhatnak egy hzikban: nincs elg helye mozogni, nem biztos, hogy el tudja ltni az jszltteket, s ellenrizni sem tudjuk, minden rendben van-e.
Ha hzikt vagy ms bvhelyet vesznk, vzszintes tetejt vlasszunk, hogy kedvencnk felmszhasson r. gy tovbbi helyet s mozgslehetsget nyernk. Ha tl magas lenne, ptsnk rmpt a hzikra. Lehet, hogy malacunkat az els alkalommal, pl. egy falatkval kell rvenni, hogy felmsszon, de ksbb aztn biztosan hasznlni fogja j "kiltjt".

Npszer a fgggy is. Eredetileg grnyeknek terveztk, de a tengerimalacok is elszeretettel hasznljk. Kszen kaphat, de pl. egy trlkzbl hzilag is egyszeren kszthet: egy ngyzetes darab sarkaira kssnk sprgt vagy lncot, s olyan magassgban rgztsk, hogy llataink knyelmesen bele tudjanak mszni. Elszr finoman tegyk bele ket, hogy szrevegyk kellemes, j fekvhelyket. A klykk nagyon hamar bele fognak szokni! A fgggyat rendszeresen mosni kell majd, anyagnak kivlasztsnl gondoljunk erre is.

 

Szlltdoboz

Ha el kell vinni otthonrl tengerimalacunkat (pl. llatorvoshoz kszlnk), j, ha megszokott dobozban utazhat. Ma mr tbbfle manyag szlltdoboz kzl vlaszthatunk, ezeket tbbnyire kutyk s macskk rszre ksztik. A legkisebb mretek ppen megfelelnek tengerimalac-szlltsra. Olyat vegynk, amelyik zrt, hogy llatainknak kell biztonsgrzetet adjon, ugyanakkor jl szellzik. Lteznek manyag-dobozok kisrgcslk szlltsra is, elnyk, hogy fell, nem pedig oldalt nylnak. Vsrls eltt azonban ellenrizzk, hogy mretk megfelel-e egy kifejlett tengerimalacnak. tmenetileg megfelel egy hullmpapr doboz is, ha az oldalaira szellznylsokat vgunk, s zrst megbzhatan meg tudjuk oldani. A doboz aljra a bevlt alomanyagbl tertsnk, nmi sznval s kevs zldelesggel, pl. srgarpval tegyk komfortoss.

 

Tengerimalacok a kertben

Ha nem a laksban, hanem egy mellkpletben helyezzk el tengerimalacainkat, meg kell oldanunk, hogy a hmrsklet tlen se szlljon 10-12 fok al. A helysg jl szellz s huzatmentes legyen.

A melegebb napokra gondolva kerti kifutt is pthetnk. Itt az llatok kedvkre legelhetnek, s termszetes napfny is rheti ket. Vzt kszthetjk fbl is, hiszen a tengerimalacok nem rgnak tl elszntan. A legfontosabb, hogy teljesen zrt legyen (fedjk stabil rccsal), nehogy egy krnykbeli macska vagy esetleg ms kisragadoz hozzfrhessen llatainkhoz. Amennyiben jszakra is kint hagyjuk a malacokat, a biztonsgi kvetelmnyeknek mg szigorbbaknak kell lennik, hiszen a macskk fknt jjel portyznak, a felgyelet nlkl hagyott tengerimalac pedig knny prda lenne szmukra. A kifutt vdjk az es s a szl ellen is. Es utn csak akkor engedjk ki kedvenceinket, amikor a f s a talaj mr felszradt.

A kifut egy rsze mindig rnykban lljon, hiszen llataink nem tudnak hosszabb ideig a napon tartzkodni; knnyen tlmelegszenek s elpusztulhatnak. A kifut elhelyezsekor gondoljunk arra is, hogy a nap folyamn ms s ms terletek vannak rnykban s naponstsben; ami dleltt mg rnykos, lehet, hogy dlutnra mr a tz napon ll.
Az igazi knikulban pedig llataink is jobban rzik magukat a hvsebb laksban.

 

Malacok a szobban, "szeldts"

Kedvenceinket rendszeresen kiengedhetjk a laksban, hogy felfedezhessk krnyezetket, lmnyeket gyjtsenek, s kicsit tbbet mozoghassanak. A "futtats" ugyanakkor mindig remek alkalom, hogy foglalkozzunk llatainkkal, jobban megismerjk ket - s k is jobban megismerhessenek minket.
Megfelel elkszts mellett akr egy teljes szobt vagy az egsz lakst is birtokukba vehetik. El kell tvoltanunk minden olyan trgyat, ami veszlyes lehet, ha llataink belergnak. Ilyen lehet egy elektromos kbel, vagy mrgez szobanvny is. El kell torlaszolnunk minden olyan nylst, rst, amibe beszorulhatnak, vagy ahonnan nem tudjuk majd kivenni ket. Gondoljunk az egyb veszlyforrsokra is: minden csaldtag legyen tisztban azzal, hogy ppen tengerimalacok jrnak a laksban, hiszen egy hirtelen ajtnyits, egy btor odbb tolsa vgzetes kvetkezmnyekkel jrhat a malacokra nzve. Figyeljnk arra, hogy az llatok ne juthassanak ki a laksbl, akr pl. az erklyre, ahonnan esetleg le is eshetnek. Egyb hzillatainkrl se feledkezznk meg: csak akkor engedjk kutynkat, macsknkat egy helyisgbe a tengerimalacokkal, ha egszen biztosak vagyunk abban, hogy nem fognak krt tenni bennk.
De minden vintzkeds mellett is csak folyamatos felgyelet mellett engedjk kedvenceinket szabadon jrklni a laksban!
Ha a laks "biztostsa" nem oldhat meg megnyugtatan, akkor inkbb ksztsnk szobai kifutt. A tengerimalacok nem igazn szabadul-mvszek, egyszerbb anyagokkal is lekerthetnk egy nagyobb terletet szmukra. Egy-egy alacsonyabb falc, kartondoboz vagy kisbtor is a segtsgnkre lehet. De lehet kszen is kapni erre a clra rcsos paneleket, melyekkel tetszs szerinti helyeket kerthetnk le a laksbl.

Amikor elszr kiengedjk ket, valsznleg nem fognak tl btornak tnni. Leginkbb egy sarokban kuksolnak majd, vagy azon a helyen, ahov elszr tettk ket. Megknnythetjk a dolgukat, ha nem egy teljesen nylt terepen kell kzlekednik: kisebb "fedezkeket" tehetnk ki nekik, pl. egyszer kartondobozokat, melyekre tbb nylst vgunk, hogy ki s be kzlekedhessenek rajtuk keresztl. Ha a rejtekhelyekbe itt-ott egy falatkt, zldsgflt tesznk, hamar r fognak jnni, hogy rdemes felfedez utakra indulni.

Ha ismerjk kedvencnket, szre fogjuk venni a jeleket, amikor "ki kell mennik". Ilyenkor szpen tegyk vissza ket a helykre, majd dolguk vgeztvel jhetnek ismt ki. Akr a szobban is elhelyezhetnk egy alacsonyabb perem tlct alomanyaggal tltve, ha szerencsnk van, felismerik majd, s rendszeresen felkeresik.

A tengerimalacok taln a legalkalmasabb kisllatok arra, hogy rendszeresen kzbe vegyk, "szeretgessk" ket. Megfelel bnsmd mellett nagyon bizalmasak lesznek az emberrel, klnsen gazdjukkal szemben. De ne csodlkozzunk azon, hogy a frissen hazavitt, nhny hetes klyk nagyon fl, nehz kivenni a helyrl, s ha kzbe veszzk, rgkapl, vist, s lthatan nem rl a kapcsolatfelvtelnek. Ez teljesen normlis. j helyre kerlt, nincs mellette az anyja, s megszokott trsai, minden idegen szmra. Idre van szksge, hogy megismerje j krnyezett, a zajokat, a csald letritmust. Ha nincs egyedl, hanem pldul egy msik klyk vagy a csald idsebb malaca van vele, sokkal hamarabb felolddik, s felfedez utakra indul ketrecben. De az els egy-kt htben biztosan bizalmatlan lesz, az els nhny napban mg az is elfordulhat, hogy csak jszaka mer tpllkozni. Legynk trelemmel, de vegyk kzbe minden nap, hogy megszokja, semmi baj nem trtnik, ha velnk van. Elszr ne tegyk le a laksban, mert flelmben el fog bjni, s csak nagy nehzsgek rn tudjuk majd ismt megfogni. Mindez pedig felesleges stressznek tenn ki. Inkbb csak kzben hordozzuk, vegyk lbe. Tertsnk al egy trlkzt, hiszen eleinte nem fogjuk felismerni, amikor visszakredzkedik a helyre. Csak akkor prbljuk elengedni a szobban, amikor kzbe s lbe vve mr nem retten meg minden zajra, hanem sokkal inkbb rdekldve figyeli a vltozsokat.

Ha kedvencnk haraps, vagy esetleg harapsnak blyegezve kerlt hozznk, nhny csellel t is kezess tehetjk. Legelszr dertsk ki, hogy mi lehet a problma oka. Sok tengerimalac elszr vletlenl harap kicsit az t tart kzbe, mire az ijedt gazda gyorsan leteszi. A malac ilyenkor persze hamar megtanulja, hogy ha ppen nincs kedve kzben lenni, harapjon, akkor biztosan leteszik. Lehet, hogy els hallsra furcsn hangzik, de a legfontosabb, hogy NE tegyk le a malacot, amelyik harap! A tengerimalacok nem olyan elszntak, hogy folyamatosan, tbbszr is komolyan megharapjk az ember kezt. Egy figyelmeztet haraps utn tbbnyire fel is adjk. Vltsunk rajta fogst, de ne tegyk le azonnal! gy gyorsan megrti, hogy a haraps nem a megfelel eszkz a kommunikcira.
Igen ritkn fordul el, hogy egy tengerimalac annyira fl, hogy harap, amikor kzbe szeretnnk venni. Ez csak igen szlssges s kegyetlen tartsi krlmnyek hatsra alakul ki. Ilyen esetekben hagyjunk nhny hetet a felolddsra, hogy kicsit megismerhesse j helyt, kedveskedjnk neki kedvenc elesgeivel. Prbljuk rvenni, hogy kzbl vegye el a falatokat! Akkor prbljuk meg rendszeresen kzbe venni, amikor mr nagyobb bizalommal kzlekedik ketrecbe nyl keznk krl.

 

Trsts

A tengerimalacok trsas llatok, beszerzskkor ez az els, amit figyelembe kell vennnk. Soha ne tartsunk mindssze egy llatot, mg akkor sem, ha naponta viszonylag sok idt tudunk r ldozni. Semmilyen emberi foglalkozs nem ptolhat egy msik tengerimalacot, egy olyan trsat, aki nem csak alkalmanknt, hanem a nap 24 rjban mellette van. Sokan azt gondoljk, egy magnyos llat hamarabb s jobban megszeldl. Ennek taln ppen az ellenkezje igaz: Az j helyre kerlt llatok eleinte valban meglehetsen flnkek, de pl. kt vagy tbb llat egytt sokkal hamarabb megszokja krnyezett. Egymst sztnzik mozgsra, felfedezsre, st mg evsre is!

A "prban" tarts els hallsra j tletnek tnhet, hiszen egy hm s egy nstny szinte minden esetben nagyon knnyen sszeszokik. A nstny azonban minden ells utn szinte azonnal jbl vemhesl, gy egytt tarts esetn llandan vemhes lenne s kzben elz klykeit neveln. Mindez pedig nagyon megterheli a szervezett, elbb-utbb komplikcikhoz vezet, ezrt mindenkppen elkerlend. Vagyis a nstnyt rendszeresen kln kell zrni a hmtl, teht idejk jrszt egyedl tltenk.

Tartsunk inkbb kt hmet vagy kt nstnyt. Az egytt tartott nstnyekkel tbbnyire nincs semmi problma, ha azonban kt hmet szeretnnk, mg klykkorukban (4-8 hetesen) szerezzk be ket. A felntt hmeket azonnal szt kell vlasztani, amint nstny bukkan fel a kzelben (akr egy laksban, s csak a szaga jut el a hmekhez!). 3-4 hnapos koruk krl az egytt csepered hm testvrek is egyms ellen fordulnak, ha nstnyt reznek. A hmek rivalizlsa komoly verekedsekhez vezet, knnyen meg is lhetik egymst. Mg a ltszlag kisebb sebek is mlyek, nehezen gygyulnak, s alapos elltst ignyelnek.
Ha egytt tartott hmjeink egyike elpusztulna, akkor is egy fiatal klykt vegynk mell. Egy klyk hamar elfogadja az idsebb llat dominancijt, s valsznleg knnyen ssze fognak szokni.

Aki arra gondol, hogy legalbb nha-nha szeretne almot malacaitl, de nem akar folyamatosan tenyszteni, vegyen tbb nstny. A nstnyek folyamatos trsasgot biztostanak egymsnak, idnknt pedig el lehet vinni ket fedeztetni egy tenyszthz vagy ismershz, aki hmeket is tart. gy nem kell magunknak megoldanunk a hmek klnzrst, s a folyamatos "gyermeklds" is egyszeren elkerlhet.

 

Az rkbe fogadott tengerimalac

Az rkbe fogadsra felknlt malacok mltja tbbnyire sajnos ismeretlen. Nem tudjuk, mikor, milyen sktl szlettek. Nem ismerjk egszsgket, szoksaikat sem. Mindemellett prbljunk meg minl tbb informcihoz jutni attl, aki knlja vagy tmenetileg befogadta ket: Mennyi ids lehet? Milyen malacokkal volt egytt? Mit evett? Volt-e beteg? Stb, stb...
Az j malacot kezeljk lskdk ellen: frdessk pl. kls lskdk v. gombk elleni samponnal, hasznljunk pl. cseppents szert az esetleges atkk s frgek ellen. Ellenrizzk, s ha szksges, vgjuk vissza a karmokat.
Az els egy-kt htben kezdjk el azzal etetni, amit eddig kapott, s csak fokozatosan vltsunk az ltalunk helyesnek tartott trendre. Ha szksges, tantsuk meg az nitat hasznlatra is. A zldelesgek krt csak fokozatosan bvtsk, egyszerre csak kis mennyisggel knljuk meg. Ha nem fogad el bizonyos tpllkot, ne essnk ktsgbe: sajt malacaink elbb-utbb r fogjk szoktatni az jdonsgokra, erre annl tbb az esly, minl fiatalabb az j jvevny.
A trstssal vatosan jrjunk el, hiszen nem tudjuk, mennyire szocializlt malaccal van dolgunk. A klykkortl egyedl felntt, ms malacok trsasgtl elzrt llatokkal valsznleg nehz dolgunk lesz, de megri, hiszen gy megmenthetjk attl, hogy lete vgig egyedl vegetljon.

 

Egytt tarts nyllal: NE!

Npszer s sajnos nagyon veszlyes kvetkezmnyekkel jr tveds, hogy a tengerimalac s a nyl egy ketrecben egytt is tarthat.
Elszr is: tl nagy a mretklnbsg. Egy nyl - mg ha trpenyl is - knnyen megsrtheti a malacot. Egy-egy, a nyl szmra jtkos ugrs vagy rgs komoly srlseket okozhat a msik llatnak. A tengerimalac-klykk akr gerinctrssel is vgezhetik.
Ms a kt faj aktivitsi ritmusa is: a nyulak hajnalban s szrkletkor a legaktvabbak, mg a malacok rnknti ritmusban lnek: pihens, evs, mozgs kveti egymst, sokszor egy nap. Az ppen pihen llatot a msik mozgoldsa s jtkra invitlsa folyamatos stressznek teszi ki.
Mindketten kolniban lnek, de a nyulaknak egyenknt van jratuk, s csak az egymshoz legkzelebb ll llatok osztoznak - tmenetileg - egy-egy regen. A malacok csapatban, egytt mozognak s pihennek. A nyulak rendszeresen nyalogatssal tisztogatjk egymst, a tengerimalacok nem: flnek, s meneklnek a nyulak ezirny ksrletei ell.
A nstny-nyulak sokszor lesznek lvemhesek. Ilyenkor fszket ptenek, s agresszvan vdik azt: a malacok ebbl semmit nem rzkelnek, hiszen az letkbl ez a magatartsforma hinyzik. Nem "tisztelik" a nyulak ilyen ignyeit, gy azok akr hallra is haraphatjk ket. Ha felntt nstnyek s klykk is vannak egytt s az anyanyulak pl. tengerimalac-klykket akarnak a nyakbrknl cipelni, a kvetkezmny slyos lehet. A malacok nem ismerik fel, mirl van sz: nem ernyednek el, mint a kisnyulak. Megijednek, mozognak, ersen ficnkolnak, s komoly srlseket szenvednek.

Az egy ketrecben tarts eredmnye teht: mindkt llat MAGNYOSAN l egyms mellett! Szoksaik s kommunikcijuk annyira eltr, hogy nem jelenthetnek trsat egyms szmra.

A kzs tarts mgis megoldhat, de nem ketrecben: csak ha kellen nagy, tbb ngyzetmteres kifut ll rendelkezsre. Ilyen helyen tbb nyl s tbb malac tarthat egytt. Biztostsunk sok bvhelyet, hogy az llatoknak legyen lehetsgk kitrni egyms ell. Lehetleg inkbb kasztrlt baknyulakat, ne nstnyeket tartsunk ilyen kzssgben. Ksrjk alapos figyelemmel a csapatok lett, s ha indokolt, vlasszuk kln a problms egyedeket.

 

pols

Rendszeresen, de legalbb minden takartsnl ellenrizzk tengerimalacaink egszsgt. Nzzk meg szemket, flket, karmaikat s brket, hogy minden rendben van-e. A szemek legyenek tisztk, vladktl mentesek. Az ers, lthat knnyezs sem normlis. A flek legyenek tisztk, ha kell, tisztogassuk meg ket. Hasznlhatjuk a kutyk vagy macskk szmra kszlt szereket, de mindig csak a fl kls rszhez nyljunk! Ha a fl feltnen szennyezett vagy gyulladtnak tnik, krjk llatorvos segtsgt!
Hetente-kthetente ellenrizzk llataink karmait, s vgjuk le a vgket, ha szksges. A tlntt karmok sok kellemetlensget okoznak az llatnak. Mindenbe beleakadnak, a hosszszr malacok sok szrt tpnek ki vele a napi tisztlkods sorn, vagy akr ha kzbe vesszk ket, s kalimplnak. Ha esetleg kisebb nzeteltrsre kerl sor kzttk, knnyen megsrthetik egymst. Klnsen a skinny-k esetben kell nagy slyt fektetni a karompolsra, hiszen az brket nem vdi semmi a karmolsoktl.
A karomvgskor jrjunk el vatosan, a tengerimalacok knnyen megijednek s elrntjk a lbukat. Vigyzzunk, ne vgjunk bele a karomban fut rbe! A vilgosabb szn malacok karmban szabad szemmel is ltni lehet a kis vreret. A sttebb llatok esetben ezt csak sejteni lehet. Ha mgis megsrtennk, akkor sem trtnik nagyobb baj, hasznlhatunk pl. helyi vrzscsillaptt. Inkbb srbben vgjuk a karmokat, egyszerre csak egy keveset.
A heti ellenrzsekkor mindig nzzk meg a szrzet s a br llapott is. A matt szr, az egyenetlensgek, szrhinyok, a hml br mind valamilyen problma jelzsei.

 

Szrpols

Aki rvidszr tengerimalacot tart, annak nincs sok dolga. Aki viszont valamelyik hosszszr fajta mellett dnt, kszljn fel arra, hogy az llatok szrzettnek kln figyelmet kell szentelnie. E fajtk szre igen tekintlyes hosszt rhet el, s mivel rvid lb, alacsony llatrl van sz, ez gondokat okozhat. A szrt rendszeresen fslni/keflni kell, hogy a csomsodst elkerljk. Ehhez mr klykkorban szoktatni kell az llatokat. Lehet, hogy a nyolc- tzhetes malacok szre mg nem csomsodna, de ajnlatos mr ebben a korban elkezdeni a szr polst. Nem csak a fellett kell tdolgozni, hanem egszen a brig le kell rni a fsvel. Kis, macskk szmra gyrtott keft, s fst vegynk (egy srbbet s egy ritkbbat). A fmfog eszkzkkel vatosan bnjunk, mert knnyen kiszedik az aljszrzetet. Hosszszr llatokhoz inkbb termszetes srtekeft hasznljunk. Fslst knnyt spray-t is alkalmazhatunk.
A rexoid hosszszr fajtk (texel, merin, alpaka, mohair) bundjt ne fsljk, mert ezzel ppen a kvnatos csigkat tvoltannk el. Az szrket kzzel kell karbantartani. Naponta ellenrizzk, nem akadt-e valami a szrbe, ha kell, kzzel tvoltsuk el a szennyezdseket, s segtsk a csigk kialakulst. Frdetsket 1,5 - 2 httel a killts eltt vgezzk, hogy a szrnek legyen elegend ideje visszanyerni eredeti formjt.

 

A menthetetlen csomkat vatosan vgjuk ki ollval. Lekerektett vg ollt hasznljunk, gy kisebb az llatok srlsnek veszlye. ltalban rdemes ritktani a szrt az llatok htuls rszn: A hmek herezacskja krl, s a nstnyek feneknl.
Azonban a hosszszr llatok polsa sem rdngssg: heti egy alkalom tbbnyire elg ahhoz, hogy a fajtnak megfelel, ltvnyos szrzetben tartsuk kedvencnket. 

 

Frdets

Frdetssel is prblkozhatunk, de erre igazbl nincs rutinszeren szksg. Csak konkrt szennyezds esetn vagy killtsi felkszts rszeknt frdessnk. Enyhe sampont (pl. kutyasampont) hasznljunk, de ne kenjk be vele az llatok fejt. A vz ne legyen forr, inkbb kz-meleg, alaposan bltsk ki vele a szrbl a kozmetikumok maradkait. Kedvencnket tarthatjuk vgig egyik keznkben, de akr le is tehetjk, fleg ha a mosdkagylban frdetjk. Hogy ne csszkljon, tegynk al kisebb gumisznyeget. blts utn trlkzvel itassuk fel a nedvessg minl nagyobb rszt. gyeljnk arra, hogy a hajszrt ne gesse a tengerimalac brt: inkbb kicsit tvolabbrl, a hajszrtt folyamatosan mozgatva szrtsuk. Lehetleg minden esetben szrtsuk meg teljesen az llatok szrt, gy elkerlhetk a megfzsbl ered veszlyes komplikcik.

 

lskdk

Elfordulhat, hogy kedvenceinket lskdk tmadjk meg. Ez minden llattal elfordulhat, hiszen lskdket szinte brmivel behurcolhatunk, nem csak egy msik malactl fertzdhetnek meg.

 

Tet
A tetvek kis fehres szn llatkk, a szrzetben lnek, s szerencsre szabad szemmel is jl lthatk. A felletes szemll esetleg korpnak nzi ket, pedig lthatan mszklnak a szrszlakon. Mivel vilgos sznek, a stt llatokon knnyebben, a vilgos szneken nehezebben szrevehetk. Kezelsk nem bonyolult, s megfelel szerrel igen hatsos. E clra specilis samponok s befj-szerek (spray-k) kaphatk. Arra gyeljnk, hogy egyik szer se kerljn az llat szembe. Mindig ellenrizzk, hogy az adott szer adhat-e tengerimalacoknak, s ha igen, mennyi ids kortl.
A fertztt llatokkal egytt vagy krnyezetkben tartott malacokat is kezeljk!

Bratka
A bratkk szemmel sajnos nem lthatk. A tulajdonos csak a kellemetlen jeleket tapasztalja. Elszr hml terleteket vesz szre a szemek krl, az orron, a flkagyl bels oldaln. Majd a szrzet matt, tredezett lesz, helyenknt hullani kezd. A tengerimalac ekzben egyre ersebben vakardzik, akr vres sebeket is kaparhat magn. Akr roham-szeren is rtrhet a vakardzsi knyszer. Kezels hinyban az llat vgkimerlsben pusztul el.
A Trixacarus caviae nev faj csak tengerimalacokon l, de pl. a nyulak atkit a tengerimalacok is elkaphatjk!
A bratkk injekcival beadott vagy "cseppents" szerrel kezelhetk. A cseppekbl az elrt adagot az llat vllnl helyezzk a brre (nem a szrzetre!), a hatanyag el fog oszlani a teljes brfelleten. A kezelst 10-14 nap mlva kell ismtelni.
Atka ellen is kezeljk a kzelben l llatokat is!

Brgomba
A brgomba sokig szrevtlen maradhat, mivel kevsb viszket, mint pldul az atkssg. Veszlyes, mert ms llatokat s embert is fertzhet. Gombsods atks fertzskor msodlagosan is kialakulhat. Kezelsre szmos szer kaphat: krm, befj szer, sampon, tabletta. A fertztt llatokat klntsk el!

lskdkkel trtnt fertzs utn megfelel szerekkel ferttlentsk a ketrec s a berendezsi trgyakat is. A kra kiegsztsekppen adagoljunk llatainknak kiss tbb C-vitamint, s teltetlen zsrsavakat tartalmaz tpllk-kiegszt ksztmnyeket, esetleg kevs napraforg-magot.

 
Szereted az oldalt?
Legyen ez a kezdõlapod
 
llatok
 
Homr Humor Herold
 
Kpbe akarsz lenni?
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
 
Extrk
 
Milyen az oldal?
Milyen az oldal?

Tuti,Kirly, Tutkerly!!!
Elmegy, elg j...
nem roszz, nem rossz....
tlag!
Fjj mi ez?
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Love

 

 
Rlam
 
Chat
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Fanok
Induls: 2006-03-01
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!