Tenyszts
Tenysztheted ket, de aztn hogy...
Tenyszts
Ivarrs, ivarzs, fedeztets
A tengerimalac-nstny els ivarzsa nagyon hamar, mr 28-35 napos korban bekvetkezik. Elvileg mr ekkor megtermkenylhet, vagyis 10 ht mlva akr szlhetne is. Ebben a korban azonban mg maga sem kifejlett. A tl korai vemheslst elkerlend a nstnyt 4 hetesen el kell klnteni a hmektl. Csak akkor fedeztessk elszr, amikor elrte a 650-750 grammos testslyt. Ez 4-7 hnapos korban fog megtrtnni. Ennyi idre van szksgk a nstnyeknek ahhoz, hogy felnjenek, megersdjenek, s alkalmass vljanak a klykk kihordsra s felnevelsre. Ugyanakkor nem is tancsos ezutn tl sokig vrni az els fedeztetssel, a nstny egyves kora eltt mindenkppen szljn, ha ksbb is tenyszteni szeretnnk vele. Egy nstny kb. 16 (13-20) naponta ivarzik, fogkony idszakuk tartama 6-15 ra. Az ells utn 1-6 rval jra fogamzkpes llapotba kerl.
A hmek heri 6-8 hetesen szllnak le, ettl a kortl mr fedezkpesek. A fedezsre legtbbszr spontn sor kerl, egyszeren egytt kell tartani a nstnyt a kivlasztott hmmel. Sokszor tani lehetnk az esemnynek, de egyes llatok "szemrmesebbek", gy a fedezs pontos ideje nem mindig hatrozhat meg 100%-os pontossggal. Ha nem sajt hmmel prostjuk nstnynket, akivel folyamatosan egytt lehet, legalbb 3, de inkbb 4 htig hagyjuk a kivlasztott hmnl, gy a fedezs szinte biztosan bekvetkezik.
Vemhessg, ells
A vemhessg els hetei szinte szrevehetetlenek. 4 ht utn kb. 100 gramm a slynvekeds, 6 ht utn mr szemmel is lthat a gyarapods. Ekkor mr rezhet a klykk mozgsa is. Az tlagos vemhessgi id 68 nap. Ha csak egy klyk van, 71 nap is lehet, a nagyobb (4-6 klyk) almok ltalban 62-67 napra szletnek. A klykk burokban jnnek vilgra, az anyjuk szaktja fel azt, hogy a kicsik llegezni tudjanak. A nstny ltalban elfogyasztja a burkot, a kldkzsinrt s a mhlepnyt is. Erteljesen nyalogatja a klykket, ezzel tiszttja ket, s sztnzi lgzsket. Ha tl gyorsan jnnek a klykk egyms utn, vagy tapasztalatlan az anya, a klyk befulladhat a burokba. Ms nstnyek segthetnek a munkban, de akr mi magunk is beavatkozhatunk, ha szksgt rezzk. Vgl magukat is megtiszttjk az anyk.
Megoszlanak a vlemnyek abban a tekintetben, hogy a nstnyek egytt elljenek-e. Ha tbben vannak egytt, tbbet mozognak, s a j kapcsolatban lv nstnyek az ellskor is segtenek egymsnak a klykk kiszabadtsban s tisztogatsban. A veszly abban ll, hogy esetleg a segdkez nstny is fogyaszt a mhlepnybl, ez pedig kivltja az ellst is - mg akkor is, ha maga mg nincs egszen idben. Egyesek szerint a nstnyek vetlst mr az is kivlthatja, ha jelen vannak egy msik nstny ellsnl. Lehetsg szerint teht ne tegynk egy csoportba vrhatan hasonl idpontban ell nstnyeket.
A hm jelenlte nem zavarja az ellst, nmelyek mg segtenek is a nstnyeknek. A klykket sem bntjk, st inkbb igen nagyvonalan viselkednek velk. Akkor lehet csak veszlyes a helyzet, amikor a nstny az ellst kveten hamarosan ismt ivarzik, s a hm termszetesen ki is akarja hasznlni a lehetsget. Ha nem igazn sszeszokott a pr, a nagy kergetzsben esetleg akaratlanul is eltaposhatjk, megsrthetik az jszltteket. Fontos teht, hogy ismerjk a pr s fleg a hm viselkedst, amikor eldntjk, maradhat-e a hamarosan ell nstny mellett.
Vemhessgi mrgezs / toxikzis
A problma tulajdonkppen anyagcsere-zavar, mely a vemhessg vge fel vagy rviddel az ells utn lp fel, amikor a szervezetnek sok glkzra van szksge. A nstny nem eszik, apatikus lesz, nhny ra alatt elpusztul. Sajnos kivtelnek szmt, ha egy, mr tneteket mutat nstnyt sikerl megmenteni. Lehetsgeik a megelzsre korltozdnak: A tlsly hajlamost tnyez. Kvr nstnyt semmikppen se fedeztessnk. Elszr vissza kell nyernie normlis testslyt, mert a vemhessg alatti fogykra is igen kockzatos. A vemhessg alatt ne vltoztassunk trendet! Etessk tvgya szerint, kapjon sok sznt s zldflt, s a friss vzrl se feledkezznk meg. A stressz a msik kockzati faktor. Az elrehaladottan vemhes nstnyt ne mozgassuk, ne helyezzk t msik csoportba, s hozz se tegynk be szmra ismeretlen nstnyeket. Ugyanakkor kerljk el azt is, hogy egyedl maradjon. A magnyos nstny ellustulhat, keveset mozog, s unatkozik. Ha ms malacok trsasgban van, sokkal tbbet mozog, ez pedig cskkenti a toxikzis kockzatt. Ha ki tudjuk tapintani a magzatok mozgst, akkor ellenrizzk azt rendszeresen. Amint megsznik, de az ells vagy a vetls nem indul el, keressk fel az llatorvost! Valszn, hogy a kicsik valamilyen ok folytn elpusztultak, s ha nem tvoznak idben, az anyjuk lett veszlyeztetik.
A klykk
A klykk fszekhagyk: nyitott szemmel, teljesen szrsen szletnek. rzkszerveik mkdnek, nhny rn bell jrnak, s mr eszegetnek fvet, sznt is. 70-110 grammal szletnek, egy egyke lehet, hogy akr 150 grammal. A nstnynek csak kt emlje van, de akr 6 klykt is tud felvltva szoptatni. Termszetesen ebben az idszakban a nstny etetsrl megklnbztetett figyelemmel gondoskodjunk. Ha eddig is megfelelen etettk, kln kiegsztsre nincs szksge, de mindenbl nagyobb mennyisget fog fogyasztani. Amint a klykk megszlettek, helyezzk lejjebb az nitatt, hogy k is elrhessk. A kicsik mr nhny naposan megtanuljk anyjuktl az itat hasznlatt, s rendszeresen fel is keresik azt. Lehetleg minl tbbfle zldelesget adjunk az anynak. Ez azrt is fontos, mert a klykk tle tanuljk meg, hogy mi ehet, s mi nem. Amit nhny hetesen ettek, azt ksbb is hajlandak lesznek elfogyasztani. A csak rpn s almn tartott nstnyek klykeivel viszont az j tulajdonosnak problmi lesznek majd, amikor egyb zldelesggel akarja knlni ket. Ahol tbb szoptat nstny van egytt, ott a klykk ms nstnyeknl is szophatnak. Ezrt kell figyelni, hogy csak hasonl korak legyenek egytt, nehogy a nagyobb klykk elnyomjk a kisebbeket. A tengerimalac-nstnyek nagyon j anyk, ms nstnyek rvn maradt klykeit is ltalban minden bonyodalom nlkl elfogadjk. A kicsik nagyon gyorsan fejldnek, 3 hetes korban mr egyre kevesebbet szopnak, 4-5 hetes korukban az anyjuknak tbbnyire mr nincs is teje. Ekkor a klykk elvlaszthatk. Ha felntt hm nincs a ketrecben, a klyk-nstnyek akr az anyjukkal is maradhatnak, amg j helykre nem kerlnek. A kis hmeket viszont 4 hetes koruk krl vlasszuk el a nstnyektl. Mr korbban is rendszeresen udvarolnak anyjuknak s testvreiknek. A nagyobb nstnyek valsznleg mg nem engedik befedezni magukat, s kis termetk miatt a hm klykk nem is lennnek sikeresek nluk, de hgaikat mr ekkor knnyedn befedezhetik! Legjobb a nvendk hmekbl kln csoportokat alkotni, de akr egy-egy ppen magnyos felntt hmhez is betehetjk ket. A nhny hetes klykkkel a hmek ltalban nagyon tolernsak, s minden agresszi nlkl befogadjk ket. Ha nstnyek is vannak a kzelben, a fiatal hmek 3-4 hnapos korukig lehetnek egytt, ill. a felntt hmmel. Ezutn hamarosan megkezddnek az egyre komolyabb vl sszecsapsok.
A tenysztsrl
Ha klykket szeretnnk, s van egy megfelel letkor, kondcij s egszsges nstnynk, hmet kell hozz vlasztani. Lehetleg ne prostsunk kzeli rokonokat, mivel a szoros beltenyszts sok degeneratv tulajdonsgot hozhat felsznre, s ltalnos egszsgi leromlshoz is vezet. A vonaltenysztst is hagyjuk meg a tapasztalt tenysztk rszre. A vonaltenyszts tvolabbi rokonok prostst jelenti, s mindig egy bizonyos cl rdekben vgzik, pldul valamilyen elnys tulajdonsgot szeretnnek ersteni az adott vonalban. A rokonok clzott prostshoz azonban megfelel szaktuds s elismeretek szksgesek. ppen ezrt, ha egy prt vesznk az zletben, eltte mindig rdekldjnk, hogy az eladsra knlt malacok nem alomtestvrek-e. A keresked ltal adott informci ennyiben ltalban ki is merl. Egy tenyszt persze rszletesen be tud szmolni elad klykei szrmazsrl, akr tancsot is tud adni jvend tenysztskkel kapcsolatban. Nhny gondolat azoknak, akik nem csak egy-egy alkalmi almot szeretnnek, hanem valban egy fajta tenysztsbe akarnak belevgni.
Legelszr ismerjk meg a kivlasztott fajtt! Jrjunk killtsokra, ltogassuk meg azokat, akik kedvenc fajtnkat tenysztik. Krjnk tancsokat, "tanuljuk a fajtt"! Ismerkedjnk meg a fajta nehzsgeivel, a tenyszts problmival is.
Ne aprzzuk el ernket! Nem rdemes azonnal hrom-ngy fajta tenysztsbe fogni. Egy vonal kialaktsa is legalbb 30-40 llat folyamatos tartst ignyli. Egy, maximum kt fajtval foglakozzunk. Ha kt fajta mellett dntnk, lehetleg olyanokat vlasszunk, melyeket alkalmanknt keresztezni is tudunk, ezzel kicsit tgabb teret engednk lehetsgeinknek.
Ne egyszerre akarjuk megvsrolni teljes indul llomnyunkat! A j tenyszllatokra vrni kell, klnsen, ha egy ritkbb fajtt vagy sznt vlasztottunk. Kllemben, minsgben s vonalban valban sszeill llatokat pedig nagyon nehz beszerezni. Valsznleg hnapokat kell majd vrni egy-egy llatra. Kezdjnk 2-3 nstnnyel s egy vagy kt hmmel, s fokozatosan, az add lehetsgeket kivrva bvtsk az llomnyt.
Mindig a cljainkat lehet legjobban megkzelt llatokat vsroljuk meg! Ne akarjunk "kitenyszteni" egy-egy fajtt, csak azrt, mert a kzelben ppen nem kaphat. Aki fekete sheltie-t akar tenyszteni, fekete sheltie-ket vegyen, aki vrs rvidszrvel akar foglalkozni, az vrs rvidszrt vsroljon. Ha egszen ms kiindul llataink vannak, genercikba telhet, mire eljutunk a kvnt fajthoz s sznhez, s akkor is csak igen vegyes rkts llataink vannak. A minsget pedig mg egyltaln nem javtottuk!
Amennyire csak lehet, prbljunk egyttmkdni a tbbi tenysztvel! Fleg a kezdetekben hallgassunk tancsaikra, krjk ki vlemnyket egy-egy lps eltt. A tapasztaltabb tenysztk azonban tudjk, hogy a tenyszts brmely szakaszban nagyon hasznos az egyttmkds. Mindenkinek korltozottak a lehetsgei, s egy-egy fedeztets, egy-egy idegen llat vsrlsa vagy ppen kzs tartsa nagy segtsg lehet az elrelpshez.
Felelssg
Termszetesen mg a fedeztets eltt kell eldnteni, hogy mi legyen a klykkkel, hiszen felelsek vagyunk rtk. Pusztn azrt, mert "olyan aranyosak", ne vllaljunk klykket. A klykk elltsa, felnevelse, id, pnz, s sok munka. Nem biztos, hogy 3-4 hetes korukban mr mehetnek is az j tulajdonosokhoz. Elfordul, hogy mg hetekig, st hnapokig kell tartanunk ket, mire megbzhat j otthont tallunk szmukra. Ilyenkor termszetesen kln frhelyet ignyelnek (nemenknt!), s ppen olyan elltst, mint szleik. Az is elfordulhat, hogy valamilyen okbl - pl. allergia, csaldi krlmnyek vltozsa - knytelenek lesznk egy-egy klykt ksbb visszafogadni, s j gazdt keresni szmra. Egy dszllat-bolt is j alternatva lehet, de mindig ellenrizzk a krlmnyeket. Csak akkor hagyhatjuk ott nyugodt szvvel klykeinket, ha az zletben elvrhat tartsi krlmnyeket biztostanak, a nemeket kln tartjk, s az j tulajdonosokat megfelel informcikkal s ruvlasztkkal tudjk elltni.
Ivartalants
Az ivartalants megoldja a nemkvnt klykk szletsnek problmjt, ugyanakkor lehetv teszi, hogy klnbz nem llatokat tartsunk egytt. Fontos: felntt hmeket ivartalants utn sem lehet nstnyek kzelben egytt tartani! Az ivartalantst a hm llatokon vgzik. A nstnyek mttje bonyolultabb, s sokkal kockzatosabb, ezrt csak letment esetekben szoktk elvgezni. Csak olyan llatorvost bzzunk meg a dologgal, aki mr szerzett nmi gyakorlatot tengerimalacokkal. A mtt utn a malac felttlen alapos odafigyelst ignyel! Termszetesen a tbbi llattl elklntve kell elhelyezni, erre megfelel egy kisebb ketrec is, nmi talaktssal. Hagyomnyos almot nem hasznlhatunk, mert annak darabjai esetleg beleragadnnak a friss sebbe. Ilyenkor j szolglatot tesz egy trlkz vagy egy specilis, pl. kutyk szobatisztasgra szoktatshoz hasznlt vkony, pelenka-szer anyag. Brmit is hasznlunk, legalbb naponta cserlni kell. Hasznljunk sznarcsot, a szrazelesget pedig alacsony tlkba tegyk. A mtt utn sok llatorvos manyag gallr felhelyezst javasolja. A gallr megakadlyozza, hogy malacunk a sebhez nyljon, ugyanakkor szmra ijeszt lehet, s elfordul, hogy nehezen kzlekedik vele. Figyeljk, hogy boldogul, ha szksges, tegyk alacsonyabbra az itatt, vltoztassunk etettlat. A sebet srn ellenrizzk, kezeljk az orvos utastsainak megfelelen, br ez legtbbszr csak ferttlentst jelent. Az llatorvos fogja azt is megmondani, mikor kell a varratszedsre visszavinni. Erre tbbnyire a mtt utn 10 nappal kerl sor. Malacunk az altatsbl bredve mg sokig nagyon szerencstlen lehet: nehezen mozog, s valszn, hogy akr napokig neknk kell pl. itatnunk. Elszr kiskanllal vagy fecskendvel (t nlkl!) prblkozzunk, s ahogyan kezd jobban lenni, sajt nitatjbl knljuk. A legfontosabb, hogy figyeljk, hogy boldogul kedvencnk, s ha kell, segtsnk neki. Ha brmi nyugtalantt tapasztalunk, azonnal krdezzk meg az llatorvost!
|